قبل از خریدحتما استعلام قیمت و موجودی بگیرید! در غیر این صورت سفارش شما لغو و مبلغ پرداختی عودت خواهد شد! شروع گفتگو در تلگرام  شروع گفتگو در واتساپ

در خانه بمانیم
0 اشتراک
تلگرام
ایمیل
توییتر
لینکداین
5 دقیقه مطالعه

چگونه از هک گوشی خود جلوگیری کنیم؟

با کمک مقاله امروز فروشگاه اینترنتی ساری تک از هک گوشی خود جلوگیری کنید، چون گوشی شما تمام اسرار شما را می دادند. هک کردن گوشی درست مانند این است که کسی خانه شما را تصاحب کرده باشد و شاید هم حتی حس بدتری را در شما ایجاد کند. هک گوشی به این معناست که ...

با کمک مقاله امروز فروشگاه اینترنتی ساری تک از هک گوشی خود جلوگیری کنید، چون گوشی شما تمام اسرار شما را می دادند.

هک کردن گوشی درست مانند این است که کسی خانه شما را تصاحب کرده باشد و شاید هم حتی حس بدتری را در شما ایجاد کند. هک گوشی به این معناست که به حریم خصوصی شما حمله شده است و ممکن است مدتی طول بکشد تا متوجه شوید که چه چیزی را ار دست داده اید. گوشی هوشمند شما فقط اطلاعات ارشمند شما را در خود نگه نمی دارد بلکه به متجاوزین اعلام می کند که چیزی از همه برای شما از اهمیت بالاتری برخوردار است.

گوشی های هوشمند دستگاه های کوچکی هستند که می توانند به راحتی گم شوند و یا حتی به سرقت بروند. آنها دائما در حال ارسال و دریافت سیگنال ها هستند، بنابراین این دستگاه ها همیشه هدف خوبی برای مجرمان سایبری هستند. برای اینکه گوشی و محتوای خود را از دسترس افراد غیر مجاز دور نگه دارید باید نکاتی که امروز بیان می کنیم را برای محافظت از گوشی خود در مقابل هکرها دنبال کنید.

سیستم عامل و برنامه های خود را به روز نگه دارید

شرکت های نرم افزاری نه تنها به خاطر زیبایی بلکه برای رفع باگ ها و حفره های امنیتی به طور مداوم در حال بروزرسانی برنامه های خود هستند. بسیاری از بروزرسانی های نرم افزاری و رفع باگ ها حاوی پیشرفت های امنیتی هستند که به محافظت از گوشی شما در برابر نقض داده ها کمک می کند و هر گونه آسیب پذیری را از بین می برد و از هک گوشی شما جلوگیری می کند. وقتی که بروزرسانی هایی را برای سیستم عامل خود دریافت می کنید؛ بدون هیچ تاخیر آن را نصب کنید.

چگونه از هک گوشی خود جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از هک گوشی از Wi-Fi عمومی استفاده نکنید

در حال حاضر، اکثر کاربران در مورد خطراتی که با استفاده از وای فای عمومی ممکن است اتفاق بیافتد، خبر دارند. وای فای رایگان کافی شاپ ها، فرودگاه ها یا هر مکان عمومی دیگر نقطه شروع خوبی برای هکرها به منظور هک گوشی شما می باشد. تا جایی که امکان دارد سعی کنید که از اتصال خصوصی و شخصی خود استفاده کنید و هر زمان که در یک مکان عمومی قرار می گیرید، Wi-Fi گوشی همراه خود را غیر فعال کنید. اگر این امر امکان پذیر نمی باشد، سعی کنید که استفاده از یک برنامه VPN را در نظر بگیرید، چون به راحتی اتصالات شما را رمزگذاری می کند. با این وجود باید VPN ها را به دقت انتخاب کنید چون از لحاظ کیفیت یکسان نیستند. همچنین بلوتوث خود را غیر فعال کنید و تنها وقتی که به آن نیاز دارید؛ بلوتوث خود را فعال کنید.

گوشی هوشمند خود را قفل کنید

همیشه رمز عبور 4 یا 6 رقمی را وارد کنید تا از ورود به گوشی خود جلوگیری کنید. شاید رمزهای عبور خیلی راحت نباشند؛ اما آرامش خاطر را برای شما به ارمغان می آورند. اگر گوشی از جیب شما بیافتد؛ اولین کسی که ان را بر می دارد؛ نمی تواند به اطلاعات ایمیل، مخاطبین، عکس ها و اطلاعات بانکی شما دست پیدا کنید. تا جایی که امکان دارد از رمز عبور قوی استفاده کنید؛ رمز های طولانی که ترکیبی از اعداد و حروف هستند را مد نظر داشته باشید. اگر به استفاده از رمز عبور علاقه ای ندارید می توانید از اسکنر اثر انگشت یا قابلیت تشخیص چهره استفاده کنید. در حالی که این کار را انجام می دهید مطمئن شوید که برنامه های حاوی اطلاعات شخصی خود را با رمز عبور قفل کرده اید.

گوشی هوشمند خود را قفل کنید

برای جلوگیری از هک گوشی شماره تلفن همراه خود را خصوصی نگه دارید

درست مانند زمانی که تلفن ثابت خود را به هر کسی که درخواست می کرد نمی دادید، شماره تلفن همراه خود را به برنامه های غیر قابل اعتمادی که از شما درخواست شماره تلفن می کنند را ندهید. هر چه تعداد برنامه ها بیشتر باشد در برابر کلاهبرداری ها آسیب پذیرتر خواهید بود. شما می توانید یک شماره تلفن دیگر را برای این کار انتخاب کنید. Google Voice یک روش عالی برای محافظت از شماره تلفن شما در برابر هکرها می باشد.

اطلاعات زیادی در مورد خودتان در شبکه های اجتماعی منتشر نکنید

گرچه استفاده از نام واقعی در رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر خوب است؛ اما اشتراک گذاری مقدار زیادی از اطلاعات در شبکه های اجتماعی می تواند شما را در معرض هک گوشی قرار دهد از ذکر شهر؛ آدرس های خاص، مکان های خاص کاری؛ شماره تلفن؛ نام خانوادگی و سایر جزئیاتی که از طریق آن؛ هکرها می توانند شما را ردیابی کنند خودداری کنید. این روزها فیس بوک به شما اجازه می دهد تا با استفاده از تغییر تنظیمات و ابزارهای خصوصی سازی خود؛ عکس ها، لیست دوستان و اطلاعات دیگر خود را پنهان کنید.

اطلاعات زیادی در مورد خودتان در شبکه های اجتماعی منتشر نکنید

تا جایی که امکان دارد اطلاعات شخصی خود را نگه ندارید

اطلاعات شخصی، اسناد و فایل ها را در گوشی خود ذخیره نکنید و عکس هایی که دارای برچسب جغرافیایی هستند را منتشر نکنید. عادت کنید تصاویر و اسناد خود را به کامپیوتر انتقال دهید و ایمیل های محرمانه حساب مالی خود را پاک کنید.

برای جلوگیری از هک گوشی از احراز هویت دو عاملی استفاده کنید

یکی دیگر از اقداماتی که برای جلوگیری از هک گوشی خود می توانید انجام دهید؛ احراز هویت دو عاملی یا 2FA است که به دلیل اینکه به مراحلی اضافی نیاز دارد مورد علاقه کاربران نمی باشد. اما درست مانند استفاده از کلمه عبور؛ احراز هویت دو عاملی یک لایه امنیتی اضافی را ایجاد می کند تا از هک شدن گوشی شما جلوگیری کند.

از رمزهای عبور قوی استفاده کنید و جلوی هک شدن گوشی خود را بگیرید

همه از رمزهای عبور متنفر هستند. اما وقتی که نوبت به انتخاب بین هک شدن و نشدن گوشی می رسد شما مجبور به استفاده از کلمات عبور خواهید شد. فقط از رمزهای عبور قوی استفاده کنید که توسط هکرها به احتی شناسایی نمی شوند. این کلمات عبور باید 16 تا 20 کاراکتری باشند و ترکیبی از حروف و اعداد؛ کاراکترهای بزرگ و کوچک و حتی سمبل ها باشد. رمزهایی که بر اساس تاریخ تولد، شماره شناسنامه؛نام حیوان خانگی ایجاد شده اند به راحتی تشخیص داده می شوند. هرگز از یک رمز عبور برای اکانت های خود استفاده نکنید.

از رمزهای عبور قوی استفاده کنید و جلوی هک شدن گوشی خود را بگیرید

تعداد زیادی از برنامه های تولید کننده رمز عبور امن هستند که می توانید از آنها استفاده کنید. بنابراین نیازی نیست که خودتان در مورد آنها فکر کنید. رمزهای خود را هر 6 ماه تا 1 سال یکبار تغییر دهید. در مورد سوالات امنیتی که از شما پرسیده می شود پاسخ درستی ندهید؛ پاسخ های شما می توانند به راحتی تشخیص داده شود. با این کار هکرهایی که به اطلاعات عمومی شما دسترسی دارند نمی توانند به راحتی گوشی شما را هک کنند.

مراقب ایمیل های فیشینگ باشید

یکی از ساده ترین روش های هک گوشی شما و دسترسی به اطلاعات آن؛ اینباکس ایمیل شما می باشد. هکرها از طریق روش فیشینگ ایمیل های جعلی به شما ارسال می کنند که حاوی یک لینک یا فایل مخرب است. شما به محض کلیک کردن روی لینک یا دانلود کردن فایل پیوست شده اطلاعات خود را در اختیار هکرها قرار می دهید. قبل از کلیک کردن روی هر لینکی باید از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید. هرگز اطلاعات مالی خود را در پاسخ به این ایمیل ها وارد نکنید.

از برنامه ها و سرویس های محافظ استفاده کنید

اگر گوشی شما گم شود و یا به سرقت رفته باشد؛ می توانید با استفاده از سرویس های ردیابی گوشی مانند Find My iPhone و Android Find My Device دستگاه اندروید خود را ردیابی کنید. همچنین می توانید تعیین کنید که بعد از وارد کردن رمز عبور تا یک حد آستانه، گوشی اطلاعات شما را پاک کند.

از برنامه ها و سرویس های محافظ استفاده کنید

از آنتی ویروس استفاده کنید

هکرها با تزریق بدافزارها به گوشی شما رمز عبور و اطلاعات مالی شما را به سرقت می برند؛ اما می توانید با استفاده از برنامه آنتی ویروس از گوشی خود محافظت کنید. برخی از برنامه های آنتی ویروس محبوب عبارتند از Avast؛ MacAfee و Panda. همیشه قبل از دانلود عکس ها، فایل ها اطمینان حاصل کنید که به بد افزار آلوده نیست و امینت دستگاه خود را افزایش دهید.

برای جلوگیری از هک گوشی مجوز برنامه ها را مدیریت کنید

برنامه های موجود در گوشی خود را بررسی کنید و تعیین کنید که کدام یک از آنها به مجوز نیاز دارند. می توانید مجوز دسترسی به دوربین؛ میکروفن؛ مخاطبین یا موقعیت مکانی را رد یا اعطا کنید. پیگیری کنید که کدام مجوزها را به برنامه خود داده اید و مجوزهایی که لازم نیستند را لغو کنید. برای آیفون به مسیر Settings > Privacy بروید و در اینجا لیستی از همه برنامه ها و مجوزهایی که به آنها اعطا کرده اید را مشاهده کنید. مسیر دسترسی در دستگاه های اندروید به مدل گوشی بستگی دارد. اما در گوگل پیکسل می توانید به مسیر Settings > Apps & notifications > Advanced > Permission manager بروید و یا در گوشی گلکسی سامسونگ به مسیر Settings > Apps > App permissions بروید.

برای جلوگیری از هک گوشی مجوز برنامه ها را مدیریت کنید

بکاپ گیری از گوشی

یکی از مواردی که باید همیشه در مورد آن هوشیار باشید؛ تهیه نسخه بکاپ از اطلاعاتتان است. گوشی شما ممکن است گم شود و یا به سرقت برود، در این صورت هنوز می توانید به عکس ها یا فایل های ارزشمند آن دسترسی پیدا کنید. اگر از آیفون خود بکاپ گرفته اید می توانید بعد از وارد کردن 10 بار رمز عبور ناموفق؛ به برنامه اعلام کنید که داده های شما را به طور خودکار پاک کند.

از منابع ناشناخته برنامه ها را دانلود نکنید

اگر از محصولات اپل استفاده می کنید باید برنامه های خود را از اپل استور دانلود کنید. برای دانلود برنامه های اندروید هم می توانید از گوگل پلی استور استفاده کنید. با این حال برای جلوگیری از نصب بدافزارها در گوشی هوشمندتان هرگز ار منابع ناشناخته و غیر معتبر برنامه دانلود نکنید.

از منابع ناشناخته برنامه ها را دانلود نکنید

برای جلوگیری از هک گوشی از شارژرهای عمومی دوری کنید

گوشی خود را فقط از طریق پورت قابل اعتماد USB کامپیوتر خود شارژ کنید. هکرها می توانند برای سرقت اطلاعات شخصی شما؛ پورت های شارژ عمومی USB را در کافی شاپ ها و فرودگاه ها ارائه دهند.

از جیلبریک کردن گوشی خود خودداری کنید

در حالی که جیلبریک کردن قابلیت های زیادی را در اختیار شما قرار می دهد؛ می تواند گوشی شما را در معرض ویروس ها و بدافزارها قرار دهد و از همه مهمتر اینکه گارانتی دستگاه شما را باطل می کند.

نتیجه گیری

اگر به دنبال جلوگیری از هک گوشی خود هستید باید اقداماتی که در بالا اشاره شد را انجام دهید. باید اطمینان حاصل کنید که تا جای امکان از اطلاعات خود محافظت کرده اید. با انجام این کارها احتمال اینکه هکرها هویت شما را به سرقت ببرند؛ گوشی شما را کنترل کنند را کاهش خواهید داد.

برترین مقاله ثریا داسیان : بررسی مشخصات تبلت سامسونگ مدل Samsung Galaxy Tab S4

کارشناس ارشد کامپیوتر، مربی اموزشگاه های آزاد، مترجم و تولید کننده محتوا

مقاله های مرتبط

مشاهده بیشتر

دیدگاه و نظرات کاربران
ارسال دیدگاه